Të shtunën, ora 17:00 Trepça vs AS Prishtina

13.12.2020 SUPERLIGA FEMRAT

Sigal Prishtinës i mjaftoi pjesa e dytë për ta mposhtur Kozuv-in

• Sigal Prishtinës i mjaftoi pjesa e dytë për ta mposhtur Kozuv-in
3 Shkurt 2016

Sigal Prishtina e ka shënuar një fitore shumë të rëndësishme në start të Grupit D në Sigal Uniqa Ligën Ballkanike (BIBL). Kampionët në fuqi të BIBL-it të mërkurën mbrëma e kanë mposhtur Kozuv-in në Gjevgjeli të Maqedonisë me rezultat 87:75, ndonëse gjatë pjesës së parë ishin në disavantazh prej 18 pikëve. Pas pushimit bardhekaltrit e kanë treguar një fytyrë krejt tjetër prej asaj të 20 minutave të para, duke luajtur mbrojtje të fortë dhe sulme shumë mirë të organizuara, andaj edhe përfundimin e patën të lumtur. Javën e ardhshme Prishtina është nikoqire e Levski 2014, kurse Kozuv-i udhëton në "Karagaçi" për t'u përballur me Pejën.

Në çerekun e parë rivaliteti ka ekzistuar vetëm deri në minutën e gjashtë dhe më pas Kozuv-i e mori lojën nën kontroll për ta përmbyllur këtë dhjetëminutësh me 25:16. Maqedonasit vazhduan të luajnë mirë edhe në çerekun e dytë duke e rritur avantazhin nga minuta në minutë, derisa pak çaste pa përfunduar pjesa e parë Kozuv-i regjistroi epërsi prej 18 pikëve. 20 minutat e parë u përmbyllën me rezultat 44:29 në të mirë të vendasve.

Prishtina e ka nisur pjesën e dytë furishëm duke realizuar seri prej 13:2 dhe duke e zvogëluar disavantazhin në 4 pikë brenda pesë minutave lojë. Nikoqirët janë kundërpërgjigjur shpejtë, por mysafirët ia dolën sërish të shënojnë për të marr së pari epërsinë në 1 pikë falë Mohamed Abukar-it, derisa pas 30 minutave lojë ata regjistruan epërsi prej 7 pikëve. Kozuv-i e zvogëloi sërish avantazhin, por Prishtina përgjigjet me seri 8:0 dhe këtu ishte çasti kur u përcaktua gjithçka sa i përket fituesit pasi bardhekaltrit vazhduan me ritëm të njëjtë për ta përmbyllur gjithë ndeshjen me 12 pikë dallim.

Dardan Berisha dhe Mohamed Abukar ishin më të merituarit për fitoren e Prishtinës me nga 20 pikë secili, derisa Jason Washburn ka kontribuar me 16 pikë e 16 kërcime. Te Kozuv-i më efikasit ishin Ryan White me 21 pikë dhe Vladimir Brckov me 13 pikë e 6 kërcime.

Kozuv - Sigal Prishtina 75:87 (25:16, 19:13, 12:34, 19:24)